Neuroshima Hex – karty gracza

W przerwie pomiędzy nową serią recenzji, mam dla Was coś ekstra. Przynajmniej dla niektórych z Was.

Czy gracie w neuroshime hex?
U większości z nas, „dziecko” portal games dość często gości na stołach. Ta prosta gra, oprócz tego, że ma niesamowitą grywalność, cieszy oko solidnymi grafikami i wykonaniem. Znaczna część „hexowych” graczy dokupuje dodatkowe armie i poszerza swoją kolekcję regularnie.

Co znajduje się w pudełku z nowymi jednostkami? Oczywiście żetony oraz papierowa, składana karta pomocy gracza.
Niestety jej jakość, jest jaka jest. I nie mówię tutaj o grafikach, które są bardzo dobre, a o tym jak wygląda taka instrukcja po dwudziestym rozłożeniu. Pudełko z dodatku jest za małe, aby pomieścić w sobie takie porządnie wydrukowane arkusze, jakie znajdziemy w podstawce 3.0. Ponadto wydawca nie planuje wydać, nawet dla największych fanów neuroshimy hex, specjalnego dodruku arkuszy pomocy znanych z bazowej wersji gry…

 

Neuroshima (2 of 3)

Tak więc co zostaje graczom takim jak ja, którzy uwielbiają mieć komponenty na najwyższym poziomie, które nie odbiegają jakością od innych, podobnych w danym utworze przedmiotów?
Najczęściej nic innego jak śledzenie na BGG strony swojej ulubionej gry i cierpliwe czekanie na kogoś, kto brzydko mówiąc, „odwali czarną robotę za wydawcę”. Mam nadzieję, że w tym miejscu nie uraziłem nikogo z portalgames, szanuję ich pracę i naprawdę solidne podejście do swoich utworów.

 

 

 

 

 

 

 

Neuroshima (3 of 3)

Porównanie oryginalnej ściągi z tą przeze mnie przygotowaną.

Po wielu dniach spędzonych na BBG doszedłem do wniosku, że chyba nie ma co więcej czekać…

…Dlatego postanowiłem je zrobić samodzielnie! W ruch poszedł skaner, strona portalgames.pl, trochę samozaparcia i po kilku godzinach dłubania zrobiłem prowizoryczne arkusze pomocy dla dwóch moich dodatkowych armii: smarta i neodżungli.

Początkowo te grafiki miały być tylko do użytku własnego, ale po wielu zapytaniach czy mogę to udostępnić dla innych „hexomaniaków” doszedłem do wniosku, że nic nie szkodzi na przeszkodzie…

 

 
Na razie pomoce są zrobione dla trzech armii: smart/neodżungla/stalowa policja. Wykonanie jednej planszy zajmuje trochę czasu, byłoby znacznie łatwiej gdybym miał grafiki od wydawnictwa, a nie musiał tego wszystkiego skanować, skalować, wycinać albo tworzyć od nowa. Wykonane przeze mnie karty pomocy gracza, różnią się od oryginalnych, ale wymiarowo i kompozycyjnie wypadają „nieźle”.

 

Neuroshima (1 of 3)

Arkusze pomocy z podstawki neuroshimy hex zestawione z „nieoryginałami”

W tym artykule udostępniam pliki .PNG wyżej wymienionych trzech armii. Z takimi grafikami można iść do drukarni i poprosić o druk (wcześniej drukarnia musi zmienić przestrzeń barw z sRGB na CMYK), albo za pomocą domowej drukarki wydrukować to na papierze fotograficznym, najlepiej matowym. Następnie nożyczki, klej i gotowe!
Arkusze powinny mieć wymiary: 208 x 147mm.
Wokół grafik dodałem jaśniejszą ramkę, która stanowi „zapasowy margines błędu”.

Link do ściągnięcia: (plik spakowany, hasło: hex_sanex)

 
Teraz jeszcze zdanie odnośnie użytych grafik i praw autorskich.
Teksty i grafiki z arkuszy są własnością PortalGames, tak żeby było jasne.
Postaram się co tydzień zrobić i zuploadować  kolejne grafiki dla pozostałych zestawów dodatkowych.

 
Tutaj jeszcze podgląd grafik:
Neuroshima_podglad (4 of 6)Neuroshima_podglad (3 of 6)

 

Neuroshima_podglad (6 of 6)Neuroshima_podglad (5 of 6)  Neuroshima_podglad (1 of 6)
Neuroshima_podglad (2 of 6)

 

 

 • Dawid

  Poświęciłeś sporo czasu na przygotowanie tego wszystkiego. Najłatwiej byłoby przeskalować i wydrukować instrukcje (dostępne w pdf pod adresem http://neuroshimahex.pl/download ) na sztywnym papierze i zalaminować je.
  Plansze wyglądają bardzo estetycznie. Mają natomiast jedną wadę – nie posiadają wyjaśnienia szczególnych przypadków z ostatniej strony instrukcji. Masz do wyboru albo się tego nauczyć albo sięgniesz po instrukcję tak czy tak.
  Może doczekamy się kiedyś jakiegoś master seta NH z dodatkową zawartością 🙂

  • Nie doczekamy się master seta, a na pewno nie edycji 3.0. Ekonomicznie byłoby to nieopłacalne…
   Mało kto mając wersję 3.0 i kilka armii zdecyduje się na zakup, nowy gracz nie wyda 300-400zł na master seta gry, której nie zna, więc produkt byłoby skierowany głównie do posiadaczy wersji 2.5. A tych jest coraz mniej…

   Wracając do Twojej uwagi, słusznej zresztą – masz rację. Taka mini ściąga nie zastąpi instrukcji, ma na zadanie tylko przypomnieć jak działają poszczególne kafelki. W podstawce wersji 3.0, szczegółowy opis np. molocha również znajduje się w instrukcji, a nie na tych „ściągach”. Tak czy inaczej mam nadzieję, że to się komuś przyda 😉

 • Mateusz

  Super, to jest to czego szukałem :).
  Na czym to najlepiej wydrukować, tak żeby najbardziej przypominało oryginalne karty?
  Do tego chciałbym zapytać – kiedy dostępne do ściągnięcia będą karty dla Nowego Jorku, Missisipi oraz Uranopolis?

  • Hej. Kolejna porcja powinna być albo jutro albo we wtorek 😉

   Pozdro!

   • Mateusz

    Wspaniale! Czekam z niecierpliwością!

   • Mateusz

    Już prawie druga niedziela, a kolejnych grafik brak 🙁
    Po cichu liczę, że wśród nich znajdzie się nowy jork i missisipi (bo tego mi tylko brakuje).

 • Mateusz

  Witam, minął już szmat czasu od ostatniego komentarza :).
  Czy karty innych armii są gdzieś do ściągnięcia? Najbardziej zależy mi na Nowym Jorku, Missisipi, Sharrash, Uranopolis 🙂

 • Dawid Szerenos

  Super robota! Czekam na więcej!